فرق عطر زنانه با عطر مردانه

فرق-عطر-زنانه-با-عطر-مردانه

آیا واقعا بین عطر زنانه و مردانه تفاوتی وجود دارد؟!

اگر نحوه بسته‌بندی و بازاریابی را کنار بگذاریم، خانم‌ها تمایل به سبکی شیرین  و گلی را در رایحه‌ها دارند که این رایحه‌ها در خانواده گلی یا شرقی (ادویه‌ای) یافت می‌شوند؛ و آقایان تمایل بیشتری به رایحه‌های قوی‌تر، غنی‌تر، چوبی، چرمی، خاکی، گیاهی و آروماتیک‌تر (معطر) دارند.

یک سری تفاوت‌های عمومی و کلی برای عطرهای زنانه با مردانه وجود دارند که تقریبا برای تمام مردم جهان شناخته شده هستند و به صورت کلیشه‌ای رعایت می‌شوند. عطرهای مردانه سنگین‌تر هستند و عموما بوهایی مثل بوی چوب، مُشک و بوهای قوی و چرمی را در دسته مردانه قرار می‌دهند. پس برای خرید عطرهای مردانه معمولا به دنبال بوهای سنگین‌تر، قوی‌تر و تلخ‌تر هستیم.

escentric molecules - فرق عطر زنانه و مردانه

 

در مقابل، عموما رایحه گل‌ها، بوهای تازه، شیرین، میوه‌ای و اصطلاحا سبک را درباره عطرهای زنانه به کار می‌برند. یعنی اگر کسی بخواهد مطابق کلیشه‌های عمومی دنیا یک عطر زنانه داشته باشد، باید به دنبال بوهای شیرین، سبک و در طعم‌های میوه‌های و گل‌های مختلف باشد.

معمولا زمان خرید عطر اگر مرد باشیم فروشنده ادکلن‌های مردانه را پیش روی ما قرار می‌دهد و اگر زن باشیم انواع زنانه که معمولا با رنگ‌های روشن‌تر مشخص شده است. بیشتر افراد در خرید عطر و ادکلن، به جنسیت توجه می‌کنند و عطرها را به دو دسته زنانه و مردانه تقسیم می‌کنند تلاش کنید اینار که برای خرید عطر وارد فروشگاهی شده‌اید بدون توجه به برچسب برند‌‌ها و جنسیت رایحه‌ای را که بیشتر به آن حس خوبی دارید را انتخاب کنید. فارق از اینکه عطر مردانه یا زنانه است کمی از آن را روی دستتان بزنید و بعد از چند دقیقه بو کنید اگر از بوی آن خوشتان آمد در خرید آن شک نکنید.

بر روی شیشه‌های عطرها معمولا نوشته‌هایی روی شیشه‌ها حکاکی شده است، همچون Pour Homme و For him که می‌تواند نشان دهد شرکت تولید کننده عطر را مخصوص استفاده آقایان طراحی کرده است و در مقابل آن واژه‌ی Pour Femme و For her می‌تواند نشان دهنده‌ی زنانه بودن عطر باشد.

best perfume for women - فرق عطر زنانه و مردانه

ممکن است یک عطر که عنوان عطر زنانه روی آن نوشته شده باشد، برای یک آقا مناسب بوده و یا برعکس یک عطر مختص مردان، برای یک خانم بیشتر جذاب باشد. پس نمی‌توان یک مرزبندی دقیق را برای آنها ارائه داد؛ زیرا عطرها قبل از هر چیز به سلیقه شخصی افراد مربوط هستند، اما اگر به دنبال تفاوت‌های کلی که بین عطرهای زنانه و مردانه وجود دارد، هستید؛ خواندن موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند.

تفاوت‌های ظاهری عطر زنانه با مردانه

یکی از راه‌های آسان برای تشخیص عطر زنانه از مردانه، توجه به ظاهر آن است. عطرهای زنانه عموما به رنگ‌های روشن و صورتی هستند و با روبان‌های رنگی تزئین شده‌اند، اما پوشش عطرهای مردانه، به رنگ‌های تیره‌تری است و روکش‌های سختی مانند چرم روی آنها قرار دارد.

به یاد داشته باشید عطرها هنگام ساخت، جنسیت ندارند

وقتی در مقابل عطرهای ترکیبی که دارای سه لایه متفاوت به نام نت‌های بالایی، پایینی و متوسط هستند، قرار می‌گیریم، شاید تشخیص عطرهای زنانه و مردانه کمی سخت‌تر شود؛ زیرا سازندگان این عطرها، هنگام ساخت آنها، به زنانه یا مردانه بودن‌شان فکر نمی‌کنند.

سازندگان عطر و ادکلن، در درجه اول به فکر تکرار یک بوی طبیعی در لایه‌های بالایی، متوسط و پایینی هستند و سعی می‌کنند با ترکیب گل‌ها یا ادویه‌های خاص، یک رایحه درجه‌بندی شده را ایجاد کنند و اولویت اول آنها در ساختن این محصول، داشتن یک رایحه ترکیبی خوب و دلچسب است.

زنانه و مردانه کردن عطرها و ادکلن‌ها در مرحله بعد شکل می‌گیرد. یعنی سازندگان آنها با توجه به اهداف بازاریابی و کلیشه‌هایی که برای رایحه‌‌های مردانه و زنانه وجود دارد، آنها را جنسیتی می‌کنند و برچسب‌های عطر زنانه و یا عطر مردانه را روی آنها قرار می‌دهند.

نکته دیگری که در مورد عطرها و ادکلن‌ها باید بدانیم، تقسیم‌بندی آن‌ها بر اساس غلظت است. به طور کلی برای عطرها، پنج دسته‌بندی به نام‌های ادوفرش، ادوکلن، ادوتویلت، ادوپرفیوم و پرفیوم وجود دارد. هر چه از سمت راست به چپ برویم، غلظت اسانس آن‌ها بیشتر و زمان ماندگاری و قدرت پخش بوی آن‌ها روی بدن هم بیشتر می‌شود. به همین دلیل قیمت آنها هم بالاتر می‌رود.

summer perfume 1200x672 acf cropped - فرق عطر زنانه و مردانه

سخن آخر..

فراموش نکنیم که عطر و ادکلن قبل از هر چیز مربوط به یک تجربه ذهنی هستند و بنابراین ممکن است یک زن یا مرد بتوانند کلیشه‌های همیشگی را بشکنند و از عطرهای مخالف جنسیت خود استفاده کنند. اگر یک مرد از یک عطر زنانه استفاده کند یا یک زن عطر مردانه بزند، ایرادی به هیچ کدام از آنها وارد نیست.

ممکن است یک عطر که برچسب زنانه دارد با خصوصیات یک مرد و تجربه ذهنی او سازگارتر باشد و یا برعکس، یک عطر مردانه با ویژگی‌های یک زن جور در بیاید. حواس‌مان باشد که بسیاری از برچسب‌های زنانه و مردانه به خاطر ترفندهای بازاریابی شکل گرفته‌اند و اگر واقعا از رایحه یک عطر لذت می‌بریم، می‌توانیم خیلی راحت از بند جنسیتی آن رها شویم. زیرا یک عطر در کنار مجموعه‌ای از خصوصیت‌های یک فرد است که می‌تواند معنا و مفهوم پیدا کند و فقط زن بودن یا مرد بودن، نمی‌تواند ملاک انتخاب یک عطر یا ادکلن باشد